Member News
Join us January 13-15 for our 2022 Annual Meeting in sunny Naples, Fla. Discounted resort rate closes 12/17.
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

VALENCE GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of December 03, 2021
Week 2021-24
8/20/2017
CSI5* VALENCE - VALENCE, FRA
44
8/17/2017 - 8/20/2017
4.62
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Kent Farrington GAZELLE 0 0 35.32 $78,297.00
2 Shane Breen LAITH BWP 0 0 36.4 $62,637.60
3 Eric Lamaze COCO BONGO HANO 0 0 37.01 $46,978.20
4 Yuri Mansur Guerios BABYLOTTE RHEIN 0 0 37.07 $31,318.80
5 John Whitaker CRUMLEY 0 0 39.14 $21,923.16
6 Janika Sprunger BACARDI VDL HANN 0 0 39.5 $17,225.34
7 Beezie Madden BREITLING LS 0 4 35.68 $12,527.52
8 Niklas Krieg CARELLA 5 0 4 38.87 $9,395.64
9 Judy Ann Melchior AILINA 6 HOLST 0 4 39.01 $9,395.64
10 Edward Levy SIRIUS BLACK THU 0 4 40.02 $7,829.70
11 Michael Duffy EFS TOP CONTENDER SF 0 Ret $7,829.70
12 Harold Boisset QUOLITA Z AES 4 $7,829.70
13 Laurent Guillet UHLAN OKKOMUT ZANG 4
14 Reed Kessler COS I CAN SF 4
15 Constant Van Paesschen CARLOW VD HELLE 4
16 Marco Kutscher CONTE BELLINI HOLST 4
17 Christian Ahlmann COLORIT WESTF 4
18 Carlos Enrique Lopez Lizarazo ULHANE DE CONDE 5
19 Dayro Arroyave UCIANO DE LA BOTTE 5
20 Roger-Yves Bost SYDNEY UNE PRINCE SF 8
21 Michel Hendrix BAILEYS SELLE FRAN 8
22 Gert Jan Bruggink CHARMEUR 436 KWPN 8
23 Santiago Diaz Ortega CARLSON ZANG 8
24 Giulia Martinengo Marquet FINE EDITION HANN 8
25 Alberto Zorzi FAIR LIGHT VAN T HEIKE HANN 8
26 Aldrick Cheronnet TANAEL DES BONNES 8
27 Francois Mathy, Jr UNO DE LA ROQUE SF 8
28 Samantha McIntosh CHECK IN 2 SF 8
29 Jasmine Chen NINYON OLDBG 8
30 Philippe Le Jeune RMF CADEAU DE MUZE OS 8
31 Laura Renwick VAN DE VIVALDI SBS 12
32 Jerome Guery GARFIELD DE TIJI DES TEMP BAVAR 12
33 Thierry Rozier VENEZIA D'ECAUSSINNES BWP 12
34 Gregory Wathelet IRON MAN VD PADENBORRE SBS 12
35 Margaux Rocuet UPPER STAR BWP 12
36 Julia Dallamano HOEPALA VH DAALHOF KWPN 13
37 Emanuele Gaudiano CASPAR 232 BWP 14
38 Kevin Staut AYADE DE SEPTON ET HDC OS 16
39 Ben Maher TIC-TAC SBS 20
40 Kara Chad BELLINDA SBS 34
41 Simon Delestre CHESALL ZIMEQUEST KWPN Eli
42 Rene Lopez CON DIOS III HOLST Ret
42 Jos Verlooy DOMINO 2004 Ret
42 Julien Epaillard SAFARI D'AUGE Ret