Breaking News
Watch the Land Rover Kentucky Three-Day Event presented by Mars Equestrian™ on USEF Network April 22-25
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

UGGERHALNE GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 16, 2021
Week 2020-43
5/26/2019
CSIO3* UGGERHALNE - UGGERHALNE, DEN
40
5/22/2019 - 5/26/2019
1.13
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Juulia Jylas FINISHING TOUCH WARESLAGE HOLST 0 0 40.43 $15,203.88
2 Omer Karaevli ROSO AU CROSNIER 1 0 43.52 $9,122.56
3 Max Routledge BALULU SF 1 0 48.53 $6,841.92
4 Patrick Lemmen IDEAAL 0 4 39.68 $4,561.28
5 Wojciech Wojcianiec CHINTABLUE BWP 0 4 40.11 $2,736.76
6 Jan Andre Schulze Niehues FITCH OS 4 0 41.54 $2,052.57
7 Roberto Turchetto CLARICO 0 4 42.01 $1,368.38
8 Alice Tapper DOGE DOGELITO HOLST 4 4 39.78 $1,140.32
9 Millie Allen QUINU DE PRAVIA SWB 0 12 43.26 $912.25
10 Arnaud Doem HOCUS POCUS DE MESSITERT 4 Eli $912.25
11 Jan Bobik FARMER 4 $456.12
12 Georgia Tame CASH UP PZHK 4 $456.12
13 Emiliano Liberati DAVARUSA HOLST 4
14 Ellen Whitaker JACK VAN'T KATTENHEYE KWPN 4
15 William Fletcher PERSIMMON BWP 4
16 Maria Hjorth Frederiksen DUBLE AES 4
17 Sofie Slattery VALENTINE DU BOIS PINCHET DWB 5
18 Annika Axelsson W DIVA ROSA MFS CHEVAL 5
19 Antonia Pettersson Haggstrom CHICKFLICK K HANOVERIAN 5
20 Radoslaw Zalewski ILATINA SWB 5
21 Stine Cassoe CONCHILLO BWP 5
22 Silvia Bazzani CHARLEMAGNE JT Z DWB 6
23 Hasan Senturk LYCON 3 ZANG 6
24 Jean-Christophe De Grande BELANO VD WIJNHOEVE Z WESTF 8
25 Ludovica Minoli JUS DE KRACK ZANG 8
26 Walter Lapertot RIGHT PLEASURE BWP 9
27 Krzyszlof Ludwiczak CONTHACCA SF 9
28 Matteo Zamana EVITASON VAN'T PARADIJS OS 9
29 Jack Ansems FLIERE FLUITER 9
30 Janine Rijkens C VIER 2 9
31 Andrzej Oplatek STALANDO 2 HOLST 12
32 Tony Cadet TOLEDE DE MESCAM OS 12
33 Konstantin Deeken Kunnemann AK'S CROWNEY SF 13
34 Andreas Schou A-GIRL HOLST 13
35 Martin Dinesen Neergaard QUICK HAMLET 14
36 Wojciech Dahlke A QUITE KWPN 15
37 Davide Kainich CABALLERO PZHK 22
38 Gerard O'Neill UNCAS S HOLST Ret
38 Rachel Steffen BRICCO AES Ret
38 Rolf-Goran Bengtsson OAK GROVE'S CARLYLE SWB Ret