Member News
USEF COVID-19 Action Plan Update (May 18, 2021) To Provide Increased Flexibility in a Rapidly Changing Environment
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

OLIVA GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of June 18, 2021
Week 2021-52
2/2/2020
CSI3* OLIVA - OLIVA, ESP
58
1/28/2020 - 2/2/2020
1.01
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Julien Epaillard JALANTA P SF 0 0 28.15 $14,681.62
2 Alberto Zorzi VAUBAN DU TRIO 0 0 29.19 $11,745.29
3 Lorenzo De Luca NUANCE BLEUE VDM Z SF 0 0 29.85 $8,808.97
4 Marlon Modolo Zanotelli SWEET TRICIA 0 0 30.15 $5,872.64
5 Marie Demonte VEGA DE LA ROCHE KWPN 0 0 30.51 $4,110.85
6 Mark McAuley JASCO VD BISSCHOP SF 0 0 30.6 $3,229.95
7 Petronella Andersson ECLATANT BWP 0 0 32.45 $2,349.05
8 Matthew Sampson GENEVE R KWPN 0 4 30.74 $1,761.79
9 Adam Grzegorzewski AZUR 0 4 31.47 $1,761.79
10 Jonna Ekberg URUGUAY COURCELLE 0 4 33.63 $1,468.16
11 Tom Martens FLEETWOOD 0 4 33.81 $1,468.16
12 Neri Pieraccini ARPEGE DE CARLES 0 4 34.24 $1,468.16
13 Roberto Previtali VICEVERSA DE LA ROQUE 1 $171.04
14 Sameh El Dahan WKD AIMEZ MOI SF 4 $171.04
15 Daniel Etter FLY HIGH ISH 4 $171.04
16 Edwina Tops-Alexander IDENTITY VITSEROEL 4
17 Hendrik-Jan Schuttert EXPENSIVE BWP 4
18 Peder Fredricson H&M CHACCO DIA KWPN 4
19 Penelope Leprevost BIG STAR DES FORETS BWP 4
20 Jerome Guery ERAS STE HERMELLE 4
21 Andrea Benatti CASANOVA Z 4
22 Michael Duffy ZILTON SI Z ZANG 4
23 Ellen Whitaker JACK VAN'T KATTENHEYE 4
24 Niall Talbot CARACTER BWP 4
25 Lieven Devos INCA S BIG THINK HOLST 4
26 Guillaume Foutrier QUIETIME SCSL 4
27 Elizabeth Bates CHRONOS 31 HANN 5
28 Athina Onassis FELLOW CASTLEFIELD HOLST 5
29 Daniel Meech CINCA 3 KWPN 5
30 Hannah Akerblom CHODEC 5
31 Christoph Obernauer KLEONS COCARIO CZEWB 7
32 Dayro Arroyave BACCARAT FONTAINE 8
33 Scott Brash HELLO FRANKLIN 8
34 Janne Friederike Meyer-Zimmermann GOJA 27 8
35 Tim Gredley JIMMY MACK V BERKENBROECK BWP 8
36 Bassem Hassan Mohammed TIMON D'AURE BWP 8
37 Lily Tootill ULYSSES NZPH 8
38 Angelica Augustsson Zanotelli NINTENDER STAR 8
39 Elisa Strubbe IVORY DE ROULARD ISH 8
40 Kara Chad QUIDAMO F BWP 8
41 Alexandra Amar CALOU 8
42 Rashid Towaim Ali Al Marri CALETTO CABANA KWPN 8
43 Paolo Mencolini BUICKSTAR HOLST 10
44 Joy A. Najem HELLMOND VD BISSCHOP 10
45 Nicola Philippaerts KATANGA V/H DINGESHOF 12
46 Mario Wilson Fernandes JOIE DE VIVRE TER EYCKEN 12
47 Olivier Philippaerts ZAYADO BWP 12
48 Maxime Harmegnies CHABADU 13
49 Rodrigo Sampaio Peixoto JUMPFAX VIP OS 16
50 Andrea Calabro GERAN SF 22
51 Margaux Rocuet TRAFALGAR KERVEC 24
52 Emily Llewellyn SIECO Ret
52 Nicolas Bost TESWAY DE LA BATIA HOLST Ret
52 Constant Van Paesschen VENDETTA TREIZE SF Ret
52 Anna Wilks UNDICCI SF Ret
52 Alexander Zetterman MISS SVEA SWB Ret
52 Edouard Schmitz BALENCIANA K Ret
52 Nicolas Deseuzes STELLA DE PREUILLY HANN Ret