The USEF office will be closed Thursday, April 18, 2019 from Noon EST until 1:30 pm EST for an all staff meeting.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

LANAKEN GRAND PRIX

As of April 12, 2019
Week 2019-14
4/7/2019
CSI2* LANAKEN - LANAKEN, BEL
66
4/4/2019 - 4/7/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Leopold Van Asten VDL GROEP ZIDANE SF 0 0 37.67 $7,127.00
2 Jeroen De Winter KARMELITA VAN DEN DRIES KWPN 0 0 37.87 $5,701.60
3 El Ghali Boukaa UGOLINO DU CLOS BWP 0 0 39.98 $4,276.20
4 Pieter Clemens CALDERO SF 0 4 38.99 $2,850.80
5 Brecht Bille Q CORTINA Z 0 4 42.44 $1,995.56
6 Paul Delforge TERRE DU BANNEY 0 8 38.39 $1,567.94
7 Christian Hess QIENNA 3 SF 0 8 38.68 $1,140.32
8 Samy Colman SIMARA ALIA HOLST 0 8 41.74 $855.24
9 Michal Kazmierczak WILANDER SF 1 $855.24
10 Anna Wilks UNDICCI ESHB 1 $712.70
11 Ioli Mytilineou BROADWAY SWB 1 $712.70
12 Patrick Afflerbach CIARA 63 KWPN 4 $712.70
13 Piet Raijmakers, Jr VAN SCHIJNDEL'S AMBERLINA HOLST 4 $136.83
14 Denis Lynch LUKAS 1054 KWPN 4 $136.83
15 Abdelkebir Ouaddar ISTANBULL V.H OOIEVAARSHO WESTF 4 $136.83
16 Romain Potin IMPRESSARIO VD HEFFINCK 4 $136.83
17 Darragh Kenny BALOU DU REVENTON BWP 4 $136.83
18 Joris Vergauwen BULGARI D'ARSOUILLES OLDENBGR 4
19 Florian Dolinschek SUNNY 1038 4
20 Tobias Meyer SAMURAI 501 WESTF 4
21 Hikari Yoshizawa QUINKA WESTF 4
22 Frederic Vernaet DIEU MERCI VAN T & L HOLST 4
23 Wolfgang Puschak NUMBER ONE 32 SBS 4
24 Reiko Takeda KENTUCKY DE LA POMME WESTF 4
24 Damien Haelterman LESTER 4
26 Tobias Thoenes J'ESPERE VAN TER PAMELEN 4
27 Luis Antonio Rodrigues Neves DUBAI DU MAILLET BWP 4
28 Gerben Morsink NAVARONE Z 4
29 Amanda Slagter DESMOND R. ZANG 5
30 Harold Megahey BRAVEHEART KWPN 5
31 Jens Christ CONCENTUS 4 DWB 5
32 Maximilian Weishaupt CON DITION OS 5
33 Yves Awouters HURRICANE BAVARIAN W 6
34 Rachel Steffen BRICCO BWP 8
35 Vicky Van De Poel JAY JAY VD MOTTELHOEVE SWB 8
36 Simon Buckley ELIA BWP 8
37 Sebastian Adams CORRADINA PP 8
38 Koen Vereecke COPIAPO Z KWPN 8
39 Cassandra Orschel DACARA E 8
40 Alice Palmer ESSENAR CRIXUS HOLST 9
41 Kristian Skovrider LYKKEHOEJS CASSANDER 9
42 Louise Van Laer IDALGO VAN DE BOSLANDHOEV 9
43 Catherine Van Roosbroeck QIAZETTA Z BWP 9
44 Martin Reznicek COOLMAN 68 ZANG 9
45 Leina Benkhraba ORCCHIS COURCELLE HANN 9
46 Adir Dias De Abreu CHIN VAN'T AMELDONK Z SF 9
47 Tim Rieskamp Godeking CALIDA LAUDA 9
48 Denise Bakker I AM MOERHOEVES STAR WESTF 10
49 Josta Van Straaten ERACHELLE -S BWP 12
50 Stefanie Paul HORSE GYM'S COOL RUNNING 13
51 Rupert Carl Winkelmann DOTS & DASHES 13
52 Toon Maes BENITA HOLST 13
53 Toshiki Masui JERICHO S 13
54 Ernesto Canseco GYLANA VS 14
55 Grzegorz Nowak ALWAYS FOREVER 14
56 Olivier Van Roosbroeck KIM BALL KWPN 18
57 Anuschka Zewe CLICK BWP 27
58 Romain Lescanne DEMI HOLST Ret
58 Kirstie Leightley THAIS D'LA VERRERIE KWPN Ret
58 Roberto Previtali AIRLINE R SF Ret
58 Tim Wilks KNOCK OUT VAN'T PARADIJS WESTF Ret
58 Guy Williams CICERO II BWP Ret
58 Anna Persson CAMELON KWPN Ret
58 Frederick Knorren CALLY 22 Ret
58 Louisa Muller SALITOS 9 HANN Ret
66 Ali Al Ahrach USA DE RIVERLAND OLDBG Eli