The USEF office will be closed Thursday, April 18, 2019 from Noon EST until 1:30 pm EST for an all staff meeting.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

KRONENBERG GRAND PRIX QUALIFIER

As of April 12, 2019
Week 2019-14
4/5/2019
CSI2* KRONENBERG - KRONENBERG, NED
78
4/4/2019 - 4/7/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Bertram Allen CALAFRIEDA 0 0 42.29 $7,127.00
2 Jack O'Donohue KAMARA VAN'T HEIKE HOLST 0 0 43.64 $5,701.60
3 Manuel Feldmann UPERCUT DU VERY BWP 0 0 44.02 $4,276.20
4 Maria Hjorth Frederiksen DUBLE SF 0 0 44.27 $2,850.80
5 Marcus Ehning CALANDA 42 DWB 0 0 45.04 $1,995.56
6 Nisse Luneburg ALINA 440 HANN 0 0 45.27 $1,567.94
7 Eiken Sato SAPHYR DES LACS HOLST 0 0 45.57 $1,140.32
8 Daisuke Fukushima CHANYON SF 0 4 43.52 $855.24
9 Joy Lammers FIRST BOY B.B. OS 0 4 44.97 $855.24
10 Paul Crago JUNE HOF TER ZEEDYCKE 0 4 47.32 $712.70
11 Stella Rohlcke DELINA 0 4 47.72 $712.70
12 Patrick Stuhlmeyer CHACGRANO KWPN 0 9 59.39 $712.70
13 Daniele Augusto Da Rios DEZ' OOKTOFF 0 12 42.9 $114.03
14 Torben Frandsen QUIROCK 1 $114.03
15 Chad Fellows CONFIDENT OF VICTORY 1 $114.03
16 Krzysztof Okla CAPTAIN WESTF 1 $114.03
17 Melanie Freimuller CARINO B KWPN 1 $114.03
18 Connor Drain FIELDMASTER KWPN 1 $114.03
19 Michel Hendrix ENTERTAINER KWPN 1 $114.03
20 Veronique Morsink ENTREPRENEUR KWPN 1 $114.03
21 Holger Hetzel DAIANE BLUE V KWPN 1
22 Zascha Nygaard Andreasen CAPRICE 503 1
23 Jasmine Chen NINYON 1
24 Gerrit Nieberg CHILLY 15 OS 1
25 Philipp Weishaupt CHE FANTASTICA 1
26 Thiago Alexandre Carneiro Pinto Ribas da Costa KASSANDRA VAN'T HEIKE OLDBG 4
27 Miriam Schneider FIDELIUS G 4
28 Cameron Hanley CENTOLINA RB 4
29 Pim Mulder BCO MILTON Z HOLST 4
30 Hannah Schleef LILLY DU ROUET ZANG 4
31 Koki Saito CALOUSO 2 4
32 Gerco Schroder GLOCK'S DOBELENSKY OS 4
33 Frank Schuttert QUEENSLAND E KWPN 4
34 Laurenz Buhl CHATALGO ZANG 4
35 Lisa Nooren DIENELLIE 4
36 Maikel Van der Vleuten CANISHA KWPN 4
37 Caroline Rehoff Pedersen RUBENS DE LAUME 4
38 Thomas Sandgaard AMARONE SF 5
39 Hendrik-Jan Schuttert FARMERS PROUD HS WESTF 5
40 Eoin Gallagher DI CAPRIO 5
41 Maikel Van Mierlo FOLLOW UP 5
42 Felix Koller CHACIENTE 5
43 Rodrigo Giesteira Almeida GAGA E D'AUGUSTIJN OS 5
44 Christina Liebherr LB CRUMBLE 5
45 Mel Thijssen ENRIQUE 5
46 Takamichi Mashiyama SKYLINER KWPN 5
47 Jorg Naeve HH FLEUR KWPN 5
48 Beau Schuttelaar CABERNET DO ITINGA 5
49 Harry Allen QUARISMA DELLA CACCIA 6
50 Oda Charlotte Lyngvaer CENDY VDP 8
51 Philip Ruping CHACCOBEL KWPN 8
52 Michael Greeve CONTARA 15 8
53 Lars Volmer TAM TAM SEMILLY 8
54 Ruben Romp BUGATTY GO SF 8
55 Wilma Hellstrom CILLARNEY KWPN 9
56 Louise Saywell GOLDEN ARROW OI OS 9
57 Uwe Schmitz QUI VIE 9
58 Jens Baackmann CARMEN 255 ZANG 9
59 Laura Hetzel QUANITA WESTF 9
60 Edward Doyle Jr BILLY GUILDER OLDBG 9
61 Vincent Byrne GANTURANO AES 10
62 Therese S. Henriksen HALIFAX VAN DE CONYNENBER 10
63 Anna Kellnerova GILJANDRO VAN DEN BOSRAND BWP 10
64 Lisa Bongers ELIXER BWP 11
65 Johan Klein-Zieverink FATOUCH S 12
66 Armin Schafer MANHATTAN BLUE 13
67 Martin Dinesen Neergaard EDWINA ZWEIBRUECK 13
68 Patrick Lemmen ELINE MARIA M KWPN 13
69 Kazuteru Kitai BUM LENIN 6 KWPN 13
70 Victor Mariano Luminatti F. AMELUSIENA R 52 BAVAR 13
71 Thomas Brandt LAVIATA 15
72 Emelie Hugoson-Feldt TURMALIN 1202 16
73 Alessandra Bichsel STAKKANUJA SWB 21
74 Hessel Hoekstra FLORIS OLDBG 21
75 Timothy Hendrix KIMMEL SCF Ret
75 Martine Myhrer Dyngeland GAMBLER Ret
75 Loewie Joppen IDAGIO VAN HET NERENHOF Ret
78 Hamad Nasser Al Qadi ANDREAS SPB Z BWP Eli