The 2020 Annual Meeting Registration is now open. Learn More


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

HICKSTEAD GRAND PRIX QUALIFIER

As of November 29, 2019
Week 2019-47
7/27/2017
CSIO5* HICKSTEAD - HICKSTEAD, GBR
53
7/27/2017 - 7/30/2017
1.75
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Lauren Hough ADARE UNIRE 0 0 42.2 $8,474.86
2 Matthew Sampson JAGUAR VD BERGHOEVE 0 0 42.24 $5,136.28
3 Robert Smith BAVI BWP 0 0 42.99 $3,852.21
4 Robert Whitaker NOBLE WARRIOR OS 0 0 43.79 $2,568.14
5 Spencer Roe WONDER WHY AES 0 0 44.09 $1,540.88
6 Alvaro Diaz Garcia VISAMA PARSIFAL 0 0 45.2 $1,155.66
7 Luiz Felipe De Azevedo Filho CHACITO 0 0 46.14 $770.44
8 Harriet Nuttall GALWAY BAY JED SA 0 0 46.24 $642.03
9 Marcus Ehning FUNKY FRED AES 0 0 46.58 $513.62
10 William Whitaker FANDANGO WESTF 0 0 47.96 $513.62
11 Romain Duguet SHERAZADE DU GEVAUDAN SWB 0 0 48.96 $256.81
12 Patrick Stuhlmeyer CHACGRANO AA 0 0 49.26 $256.81
13 Nigel Coupe JUBILEE III 0 4 43.06 $104.39
14 Jessie Drea MULLAGHDRIN TOUCH THE STA 0 4 43.32 $104.39
15 Gonzalo Anon Suarez AD AMIGO B ISH 0 4 44.91
16 Michael Whitaker GENTLEMEN VH VELDHOF KWPN 0 4 47.74
17 Shane Sweetnam INDRA VD OUDE HEIHOEF 0 4 48.93
18 Mario Stevens CREDO 17 BWP 0 4 54.71
19 Shane Breen CSF VENDI CRUZ 0 4 55.33
20 Manuel Fernandez-Saro DODGER OF THE LOWLANDS ISH 0 5 60.96
21 John Whitaker CRUMLEY Z 0 Eli 52.13
22 Kevin Staut REVEUR DE HURTEBISE HDC HANN 0 Ret 52.95
23 Joe Whitaker VIRGINIA SBS 1
24 Nicole Pavitt AREEB O.L. CDE 4
25 Yuri Mansur Guerios FERRO CHIN VH LINDENHOF WESTF 4
26 Harrie Smolders HOS D'O BWP 4
27 William Funnell BILLY ANGELO BWP 4
28 Guy Williams ROUGE DE RAVEL KWPN 4
29 Doron Kuipers THEOREME DU DESIR 4
30 Nadja Steiner CELESTE 26 SF 4
31 Emma Stoker TOWNHEAD TALLULAH V HOLST 4
32 Marc Dilasser UTAH VD ROCK NWB 4
33 Joe Clayton CAROLUS K DHI SF 4
34 Pedro Veniss SUN FLOWER DU THEIL KWPN 4
35 Richard Howley QUIDAM B Z SF 4
36 Mathieu Billot SHIVA D'AMAURY 4
37 Benoit Cernin UITLANDERS DU TER SF 4
38 Reed Kessler COS I CAN SF 4
39 Roger-Yves Bost QOUD'COEUR DE LA LOGE 4
40 Keith Shore MYSTIC HURRICANE SFA 5
41 Gerardo Menendez Mieres COSTELLO DC AES 5
42 Beat Mandli DSARIE CDE 5
43 Richie Moloney CARRABIS Z KWPN 6
44 Pedro Junqueira Muylaert CHACOTE ZANG 8
45 Daniel Coyle SIMBA DE LA ROQUE OLDBG 8
46 Louise Saywell DASSLER SF 8
47 Kendra Claricia Brinkop A LA CARTE NRW KWPN 8
48 Ruben Romp TEAVANTA II C Z WESTF 8
49 Yazmin Pinchen VAN DE VIVALDI ZANG 8
50 Philipp Zuger CASANOVA F Z BAVAR 8
51 Arthur Gustavo Da Silva INONSTOP VT VOORHOF ZANG 9
52 Jose Diaz Vecino QAPITOL DE MONTSEC 9
53 Jur Vrieling SILVERSTRAS SF 20