Member News
Latest COVID-19 Information and Resources
As part of our effort to protect the health of our staff and comply with restrictions, we are currently operating under a flexible work plan. COVID restrictions may result in a brief delay in services, such as wait times and passport processing, however we are continuing to improve service times as restrictions are slowly lifted, while still considering the safety of our staff and members.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF ROYAN

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of April 09, 2021
Week 2020-42
6/27/2019
CSI2* ROYAN - ROYAN, FRA
44
6/26/2019 - 6/30/2019
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Jeremy Le Roy RAZZIA DES SABLES BWP 0 0 35.54 $7,127.00
2 Raphael Goehrs RADIEUSE DU LANDEY SF 0 0 35.63 $5,701.60
3 Marie Demonte DINDOCTRO SF 0 0 40.09 $4,276.20
4 Hugo Breul VALINE DE PREUILLY KWPN 0 0 40.74 $2,850.80
5 Adeline Hecart QUESTION D'ORVAL SF 0 4 34.87 $1,995.56
6 David Detour TARA DE BLAIGNAC SF 0 4 37.97 $1,567.94
7 Alice Debany-Clero AMAREUSA S SF 0 4 38.17 $1,140.32
8 Edouard Coral QUOKIN DU MOULIN VENT 0 WD $855.24
9 Nicolas Sers SOPRANO SAINT JEAN SF 1 $855.24
10 Aurelien Leroy VENDOME D'ICK 1 $712.70
11 Geoffroy De Coligny SORRENTO DU PLESSIS SF 1 $712.70
12 Luis Silva Fernandes Calado TRESOR DERICK SF 1 $712.70
13 Maxime Couderc CISKO DU MOURAU Z SF 4
14 Laetitia Airiau AMAZING D'AUTHUIT 4
15 Guillaume Batillat BRISBANE DES SALINES 4
16 Jerome Gachignard GRAF DIAMANT Z 4
17 Paco Manadou Diouf KITONA DE MUZE ZANG 4
18 Emilie Bussereau CHARLEKIJN VAN T&L 5
19 Vanessa Norblin TENDER BRIDE SBS 5
20 Aurelien Viguier BLUE EYE DES CELTES 5
21 Jean Charles Bernast ALPHA DE PREUILLY 5
22 Bruno Jazede VIGO DE PILENIE SF 8
23 Mathieu Bourdon ATINA DU TERTRE 8
24 Valery De Menditte EL CAPITAN DE LONGCHAMPS SF 8
25 Edouard Mathe JIDONA VH DINGENSHOF 8
26 Stephan Lafouge BAMAKO II VH KOEKOEKSHOF 8
27 Joel Valles Rosel LOEWIE 8
28 Margaux Rocuet TRAFALGAR KERVEC 8
29 Lionel Huc BONJOUR D'IBERIA 9
30 Valentin Singer DANCER VAN DE HELLE 9
31 Robin Lesqueren GALAK D'ELLIPSE SBS 9
32 Benoit Petitjean SAPHIR DE LA VALLEE 9
33 Vanessa Margottin QADRILLE DE COEURJOYE SF 9
34 Eduardo Blanco BRICK DE BEUGNER SF 10
35 David Dagron BACCARAT DE LAVARDIN 10
36 Jonathan Mathe BORMAN DE FLAVIGNY 12
37 Alexis Champion QUIRINO 5 12
38 Caroline Nicolas ALIAS WATCH OLDENBGR 19
39 Mandy Mendes Costa QUEL ELU DE ST SIMEON 25
40 Maxime Saint Cricq QUAPRIOMPHE Z SF 26
41 Maxine David CONRAD SUNHEUP Z Ret
41 Alexandre Boudarel REGLISSE DE BRENUS ZANG Ret
41 Nicolas Deseuzes STELLA DE PREUILLY SF Ret
44 Joker A. Arroyo DOUCARDI SF Eli