Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

GRAND PRIX OF REDEFIN

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of September 17, 2021
Week 2021-13
5/6/2018
CSI3* REDEFIN - REDEFIN, GER
45
5/4/2018 - 5/6/2018
1.08
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Emanuele Gaudiano CARLOTTA 232 HANN 0 0 29.66 $7,526.12
2 Jur Vrieling VDL BALTIC OS 0 0 30.07 $6,020.90
3 Carsten-Otto Nagel LA CONGA KWPN 0 0 30.45 $4,515.67
4 Jenny Rankin BENNYS LEGACY 0 0 30.56 $3,010.45
5 Darragh Ryan RINCOOLA RUA OLDBG 0 0 31 $2,107.31
6 Felix Hassmann SIG CHACCINUS 0 0 31.47 $1,655.74
7 Riccardo Pisani BOND LOVER OS 0 0 32.52 $1,204.18
8 Thomas Kleis SILBERPFEIL M OS 0 0 32.59 $903.13
9 Markus Beerbaum CONTINA R OLDBG 0 0 32.62 $903.13
10 Janne Fredrikke Meyer-Zimmermann FLIGHT OF IKARUS OS 0 0 32.7 $752.61
11 Pieter Clemens JALISCO F HANN 0 0 33 $752.61
12 Soren Pedersen TAILORMADE CHACLADINE BWP 0 0 34.12 $752.61
13 Christopher Klasener ASPEN 22 WESTF 0 0 34.75
14 Christin Wascher SWEET PEPPINA OLDBG 0 0 35.18
15 Miriam Schneider KT CHIEF INSPECTOR MECKL 0 0 36.43
16 Philip Ruping CHALYPSA 0 4 29.72
17 Andre Thieme CONTHENDRIX MECKL 0 4 29.93
18 Michael Pender CASANOVA VAN OVERIS Z HOLST 0 4 31.39
19 Katie Harris QUAITANA ZANG 0 4 32.7
20 Susan Fitzpatrick CAVALINO HOLST 0 4 32.84
21 Holger Wulschner ZUCKERSUESS D'ARGILLA 0 4 34.22
22 Theresa Ripke CORANOS HOLST 0 8 32.12
23 Ezequiel Andres Ferro Menendez LACOEUR WESTF 0 8 36.05
24 Vince Jarmy QUIROSA HOLST 0 8 41.18
25 Robert Bruhns GEPSOM HOLST WB 4
26 Lisa Ulven MID SUMMER NIGHTS DREAM OS 4
27 Chloe Vranken EMIR DE VY KWPN 4
28 Patrick Stuhlmeyer VARIHOKA DU TEMPLE 4
29 Rolf-Goran Bengtsson QUITOKI SF 4
30 Chloe Winchester SHEYENNE 27 4
31 Tim Rieskamp Godeking CALIDA LAUDA OS 4
32 Michael Kolz FST DIPYLON WESTF 4
33 Jorg Naeve BENUR DU ROMET 4
34 Maximilian Lill ELDORADO V DSP 4
35 Daniela Theelen SANCENTO KWPN 4
36 Harry Charles SIECO WESTF 5
37 Christian Hess ALLEGRO 412 HOLST 8
38 Michel Hendrix FJURY V WESTF 8
39 Nisse Luneburg CONTINUITY KWPN 8
40 Leonie Bockmann GABBIANO 9 12
41 Elisa Strubbe SOIR DES QUARTS OLDBG 12
42 Jorg Moller STARLIGHT G ANGELO-ARA 12
43 Philipp Makowei LA DARCA 2 HANN 12
44 Silvia Bazzani JINCEROT OLDBG 15
45 Eva-Maria Bitter PERIGUEUX BWP Ret