Breaking News
U.S. Para Dressage Paralympic Team Member Roxanne Trunnell and Dolton Take GOLD Medal in FEI Grade I Freestyle to Music at Paralympics #Tokyo2020 with a Paralympic Record score of 86.927%
Latest COVID-19 Updates from US Equestrian can be found on the Coronavirus Disease Resources and Updates page.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

DINARD GRAND PRIX

As announced on May 15, 2020, the Rolex/USEF Ranking List points were frozen (no aging of points for athletes or horses) as of March 20, 2020 and the plan was to restart the Ranking List on September 1, 2020. It is confirmed that the Ranking List will resume on September 1, 2020 and points will recommence aging.

As of September 17, 2021
Week 2021-13
8/5/2018
CSI3* DINARD - DINARD, FRA
42
8/2/2018 - 8/5/2018
1.00
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Julien Gonin WELL DONE SF 0 0 41.76 $12,041.80
2 Beat Mandli DIBATSJA KWPN 0 0 42.59 $9,633.44
3 Gudrun Patteet SEA COAST KIRA DUTCH WARM 0 0 43.36 $7,225.08
4 Nicolas Delmotte DARMANI VAN'T HEIKE BWP 0 0 43.96 $4,816.72
5 Louis Bouhana UNANIME DES FORETS BWP 0 0 44.17 $3,371.70
6 Penelope Leprevost GFE EXCALIBUR DE LA TOUR SF 0 0 45.28 $2,649.19
7 Tiffany Foster BRIGHTON SBS 0 4 42.66 $1,926.68
8 Florence Schwizer-Seydoux DELPHI KWPN 0 4 51.68 $1,445.01
9 Tony Cadet UPPSALA DEL CABALERO KWPN 0 8 43.6 $1,445.01
10 Andrew Ramsay CALIFORNIA 62 SF 4 $1,204.18
11 Hugo Breul UTAHMANO ALU 4 $1,204.18
12 Felicie Bertrand SULTANE DES IBIS SF 4 $1,204.18
13 Cressy Neads LORDANOS JUNIOR SF 4
14 Sandra Delouis ULTRA DAUDAIE 5
15 Deborah Dolan-Sweeney LA PETITE FLEUR 6 SF 5
16 Claire McKean EREGAST VAN'T KIEZELHOF OLDENBURG 6
17 Marc Dilasser INDIGO BLUE BIOLLEY BWB 8
18 Laura Renwick MAJOR DELACOUR BWP 8
19 Gregory Wathelet SPIKE VD WITHOEVE ASSI 8
20 Hans Dieter Dreher TWENTY CLARY ZANG 8
21 Rudy Cock VAUBAN DE STE HERMELLE SF 8
22 Yannick Gaillot VIABOLO DU PARK SBS 8
23 Abdeslam Bennani Smires SAPHIR DES CHAYOTTES SF 8
24 Abdelkebir Ouaddar DINO W SF 8
25 Steve Guerdat CORBINIAN KWPN 8
26 Fransicso Mesquita Musa SHARAPOVA IMPERIO EGIPCIO WESTF 9
27 Wael Mahgary CROCKET W BRAS-H 9
28 Luca Maria Moneta WYWACE KWPN 11
29 Paola Amilibia V.I.P CH 12
30 Timothee Anciaume KIAMON SF 12
31 Arnaud Bourdois ANGIE DU PACHIS 12
32 Patrice Delaveau URCOS DE KERGLENN HDC 12
33 Thomas Rousseau GFE UP TO YOU SF 12
34 Chloe Field TESS DE JALESNES SF 12
35 Frederic David SAXO DE LA ROQUE SELLE FRAN 13
36 Frederic Busquet PRESTIGIO LS LA SILLA SF 16
37 Mathieu Bourdon PLAY BOY DU TERTRE CDLS Ret
37 James Whitaker FANDANGO SF Ret
37 Eric Fevrier ALINE D'HELBY SWB Ret
37 Jean Le Monze UMANAK Ret
41 Nigel Coupe GOLVERS HILL SF Eli
41 Come Couturier A LA MISS DE BUSSEOL ISH Eli