The 2020 Annual Meeting Registration is now open.


Rolex/USEF Show Jumping Ranking List

AACHEN GRAND PRIX QUALIFIER

As of December 13, 2019
Week 2019-49
7/18/2018
CSIO5* AACHEN - AACHEN, GER
58
7/17/2018 - 7/22/2018
7.96
Placing Rider Horse Breed Round One Round Two Jump Off Time Prize Money
1 Henrik Von Eckermann CASTELLO 194 SA 0 0 47.3 $30,104.50
2 McLain Ward HH AZUR WESTF 0 0 47.56 $24,083.60
3 Marcus Ehning FUNKY FRED 0 0 48.72 $18,062.70
4 Darragh Kenny WESTBROOK WESTF 0 4 49.13 $12,041.80
5 Luciana Diniz FIT FOR FUN 13 SWB 0 4 50.65 $8,429.26
6 Steve Guerdat ALBFUEHREN'S BIANCA HANN 0 4 53.5 $6,622.99
7 Leopold Van Asten VDL GROEP MISS UNTOUCHABLE SWB 0 8 51.85 $4,816.72
8 Philipp Weishaupt L B CONVALL OLDBG 0 WD $3,311.50
8 Yuri Mansur Guerios VITIKI HOLST 0 WD $3,311.50
8 Laura Kraut CONFU HANN 0 WD $3,311.50
8 Laura Klaphake CATCH ME IF YOU CAN OLD HOLST 0 WD $3,311.50
12 Markus Beerbaum COOL HAND LUKE 4 OS 1 $3,010.45
13 Abdel Said JUMPY VAN DE HERMITAGE OLDBG 4 $421.46
14 Daniel Deusser TOBAGO Z BWP 4 $421.46
15 Daniel Bluman LADRIANO Z ZANG 4 $421.46
16 Pedro Veniss QUABRI DE L ISLE 4
17 Niels Bruynseels GANCIA DE MUZE SF 4
18 Kevin Staut REVEUR DE HURTEBISE HDC 4
19 Meredith Michaels-Beerbaum CALLE 67 SBS 4
20 Maurice Tebbel DON DIARADO WESTF 4
21 Hans Dieter Dreher EMBASSY II RHEIN 4
22 Cameron Hanley EIS ISAURA HANN 4
23 Maikel Van der Vleuten VERDI TN BWP 4
24 Werner Muff DAIMLER KWPN 4
25 Michael Kolz DSP ANPOWIKAPI KWPN 4
26 Mario Stevens TALISMAN DE MAZURE DSP 8
27 Nicola Philippaerts HARLEY VD BISSCHOP SF 8
28 Paul Estermann CURTIS SITTE BWP 8
29 Janne Fredrikke Meyer-Zimmermann GOJA 27 8
30 Nicolas Delmotte URANO DE CARTIGNY BWP 8
31 Beezie Madden BREITLING LS SF 8
32 Frank Schuttert CALVINO DE NYZE Z 8
33 Lorenzo De Luca IRENICE HORTA ZANG 8
34 Mark McAuley MIEBELLO BWP 8
35 Christian Ahlmann CLINTREXO Z SWB 8
36 Marc Houtzager STERREHOF'S BACCARAT ZANG 8
37 Simone Blum DSP ALICE KWPN 8
38 Ludger Beerbaum CASELLO DSP 9
39 Christian Kukuk LUKAS 1054 HOLST 9
40 Harry Charles ABC QUANTUM CRUISE WESTF 9
41 Yves Vanderhasselt HETMAN OF COLORS ISH 11
42 Devin Ryan COOPER BWP 12
43 Margie Engle DICAS 12
44 Pieter Devos ESPOIR RHINELANDE 12
45 Gregory Wathelet IPHIGENEIA DE MUZE BWP 12
46 Guido Jun. Klatte CHACCATO BWP 12
47 Piergiorgio Bucci DENIRO HANN 12
48 Martin Fuchs CHAPLIN BWP 12
49 Federico Fernandez LANDPETER DO FEROLETO KWPN 13
50 Eric Lamaze FINE LADY 5 16
51 Johnny Pals FERNANDO HANN 17
52 Olivier Robert VANGOG DU MAS GARNIER HOLST 21
53 Alain Jufer RAHMANNSHOF TIC TAC SF 30
54 Shane Sweetnam INDRA VD OUDE HEIHOEF BWP Ret
54 Mathieu Billot SHIVA D'AMAURY BWP Ret
56 Gerrit Nieberg CONTAGIO SF Eli
56 Emanuele Gaudiano CASPAR 232 HOLST Eli
56 Denis Nielsen DSP CASHMOAKER OS Eli